Our Team

We have a team of dedicated and highly inspirational teachers and support staff here at Holmwood House.

LEADERSHIP TEAM

AJM Mr A J Mitchell BA (Hons), PGCE Headmaster
FCB Mrs F C Bradbury BSc (Hons), PGCE, PGDip Deputy Head, Learning Support
MVM Mr M V McCormack MA HDE Director of Studies, Maths Co-ordinator
RSG Miss R S Godman MA Ed, PGCPSE (Open) Head of Enrichment, French, ICT, Year 7 & 8 Tutor (Water)
SJH Miss S J Henshall BA (Hons) Head of Phase 1 (EYFS to Year 1), Reception Class Teacher
TLB Mrs T L Boddice BA (Hons), QT Head of Phase 2 (Years 2 & 3), Year 3 Class Teacher
ECC Mr E Cook BSc (Hons), QTS Head of Phase 3 (Years 4 to 6), Science, Maths
OLW Mr O L White BSc (Hons), PGCE Head of Phase 4 (Years 7 & 8), Year 5, Science

ACADEMIC STAFF

 

MA Mrs M Apperley ACLIP, NVQ2 Librarian
KB Mrs K Baker BTEC PDATA Art
SRB Mrs S R Bell BSc (Hons), Cert SLPS Year 3 Class Teacher
AGC Mr A G Cortes MA Ed, PGDip, QTS Director of Music & Drama, Year 6 Tutor (Land)
DC Ms D Cox Pre-Prep Assistant, Forest Schools Leader
PJD Miss P J Denny BSc (Hons), PGCE Global Studies Subject Co-ordinator, English, Year 7 & 8 Tutor (Land)
IDV Mrs I M R De Voy BA (Hons), PGCE Year 5 Class Teacher, English, Latin Subject Co-ordinator, Head of Boarding
JD Mrs J Duce CACHE3 Pre-Prep Assistant
CGE Mr C G Earley MA Art & STEM Subject Co-ordinator, DT, Games, Year 7 & 8 Tutor (Air
CEO Mrs C Ellison-Oakes BA Hons PCGE Year 4 Class Teacher, English
NF Mrs N Floodgate Pre-Prep Assistant
SCG Mrs S C Goldring BEd (Hons) Director of Sport, Year 6 Tutor (Water)
RGU Mrs R Gupta BEng (Hons), NQT Maths
MH Miss M Healy NNEB Pre-Prep Assistant
JMH Miss J M Hearn NNEB Pre-Reception Class Teacher
SAH Mrs S A Hodder NNEB Reception Assistant
ECJ Mrs E C Jeffery ASA Swimming Swimming
IPJ Mr I P Jeffries FA Level 2 (CC) Games
JMK Miss J M Kirk MA, BEd (Hons) Year 2 Class Teacher
RML Mrs R M Lawson BA (Hons), PGCE Year 1 Class Teacher
CAL  Mr C A Lesiak FA Level 2 (CC)  PE & Head of Boys’ Games, Year 6 Tutor (Air)
CL Mme C Le Tue Reception French
SL  Mrs S Lincoln BA Ed (Hons)  Year 3 Class Teacher
KM Mrs K McCormack NVQ Level 3, Supporting Teaching & Learning Learning Support
FMT Mrs F Mayhew ISTD DDI DDE ALAM Drama, Pre-Prep Assistant
HJM Mrs H J Mitchell BMus (Hons), PGDip (RCM)  Year 5 Class Teacher, PSHCE Subject Co-ordinator
MKJ Ms K Mookherjee BA (Hons), PGCE Languages Subject Co-ordinator, Year 6 Tutor (Land)
CCP Mrs C C Peartree Learning Support Assistant
SRP Miss S Prescott BA Hons, PGCE English Subject Co-ordinator
JES Mrs J E Slater BEd (Hons) Year 4 Class Teacher
ECT Mrs E Talbot LLB (Hons), PGCE Pre-Prep Assistant
CLT Miss C L Turner BA (Hons), QTS Year 1 Class Teacher
JMW Mrs J M Watkins BEd (Hons) Year 2 Class Teacher
DJW
Miss D J Williams NNEB Pre-Reception Assistant

SPORTS COACHES

PMA Mr P M Allen BSc (Hons) Squash Professional
SJE Mrs S J Earley BSc (Hons) Sports Coach
TGG Mr T G Grimsey Dip Sports Psychology, RFU Level 3 Sports Coach
ECJ Mrs E C Jeffery ASA Swimming Swimming
EJ Mrs E Jordan Swimming Assistant
SAS Mrs S A Spencer BA (Hons), PGCE, ECB Level 2, UKAA Level 2 Sports Coach
RT Mr R Twyman Tennis Professional

SUPPORT STAFF

FI Mrs F E Baldwin Secretary
ALB Mr A Boyd Groundsman
KVC Mrs K Child BEd QTS Biscuit Club Supervisor
GD Mr G Debenham  Maintenance
LJE Mrs L Elnadi Health & Wellbeing Assistant
MF Mr M Ford Groundsman
MG Mr M Green Sports Hall Manager
DLM Mrs D L Mallett BTEC, NN Health & Wellbeing Assistant
FMM Mrs F M Marlow BAcc School Business Manager
MP Mr M Pavey Caretaker
JMS Mrs J Sadler LLB (Hons) Secretary
LS Mrs L Shiret MAAT Accountant
PKS Mrs P Swaine Laboratory Technician
AB Mrs A L Wills BA (Hons) Headmaster’s PA, Admissions Registrar

NURSERY STAFF

Vicki Shreeve Nursery Manager
Charlotte Taylor Nursery Manager
Jo Brooks Snowdrops & Primroses Team Leader
Teresa Parry-Davies, Level 3 Practitioner Snowdrops & Primroses
Mindy Crane, Level 2 Practitioner Snowdrops & Primroses
Aimee Ford-Townly, Level 2 Practitioner Snowdrops & Primroses
Sophia Farthing, Trainee Practitioner Snowdrops & Primroses
Karen Travers, Level 3 Practitioner Bluebells Team Leader
Jody Latter, Level 3 Practitioner Bluebells
Kate Williams, Level 3 Practitioner Bluebells
Jayne Anderson, Level 3 Practitioner Bluebells
Michelle Evans Poppies Room Leader
Silvia Cadamuro, Level 3 Practitioner Poppies Room Leader
Anna Cracknell, Level 3 Practitioner Poppies
Shenise Elmes, Level 2 Practitioner Poppies
Anna Elgee, Level 3 Practitioner Poppies
Carol Polley Poppies Language & Literacy Coordinator
Emma Roberts Poppies Language & Literacy Coordinator
Poppy Bartholomew Lunchtime Assistant

CATERING STAFF

Miss N Barr Catering Assistant
Mrs C Coomb Catering Assistant
Mrs T Easton-Soanes Catering Manager, Chef
Mrs C Jones Chef
Ms H Leach Catering Assistant
Ms S Luscombe Catering Assistant
Mr B Muteweye Kitchen Porter
Mrs V Sequerah Catering Assistant
Mrs J Tarbet Salad & Sandwich Chef
Mr R Wiffen Chef

VISITING MUSIC STAFF

 

Mr T Curd Brass
Mr G Eaton Violin
Mrs F Hill Woodwind
Mrs J Hunt Piano
Mr C Kuhnert Guitar
Mrs J Plackett Piano & Woodwind
Mr C Richardson Percussion
Miss A Secretan Singing
Mr P Snell Piano
Mr N Stewart Electric Guitar
Mr M Siner-Cheverst Cello

BOARDING STAFF

Alexander Mitchell Headmaster 
Helen Mitchell Headmaster’s Wife
Irena De Voy Head of Boarding
Oliver White Day/Night Duty/Lifeguard
Paula Denny Day/Night Duty
Sophie Earley Day/Night Duty
Karen Baker Day Duty 
Ian Jeffries Day Duty
Fergus Eastaugh Shadow
Saxon Macquarie Shadow
Kate Moule Shadow
Maddison Berry Shadow

 


STAY CONNECTED

Holmwood House Nursery School

151 Coach Road, Great Horkesley,
Colchester,
Essex CO6 4DX
T: (01206) 273 827
E: nurserymanager@holmwood.house

GET DIRECTIONS

Holmwood House Preparatory School

Chitts Hill, Lexden,
Colchester,
Essex CO3 9ST
T: (01206) 574305
E: office@holmwood.house

GET DIRECTIONS